دوست داری به دوستات نشون بدی از چه شهرهایی دیدن کردی و کجاها بودی؟


می خوای تو شهر های مختلف واسه خودت دوست جدید پیدا کنی؟

خب پس چرا معطلی؟

christinas71 profile photo sofiakurrd1 profile photo maddie_lee profile photo carmen profile photo leyzta32 profile photo veraedmund profile photo blondy profile photo sibanda profile photo dennis profile photo katerinax2 profile photo dollygirl profile photo cookiescott profile photo rhondamak profile photo julia profile photo bonu profile photo karls profile photo nur191 profile photo adjoateye profile photo nikki2hh profile photo asailor profile photo

عکس های جاذبه های گردشگری در استان های ایران

آخرین عکس های گردشگری به اشتراک گذاشته شده

دسترسی سریع به بخش های سایت

معرفی کشور ایران

ایران که به معنای سرزمین آریایی هاست ، کشوریست پهناور در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه که با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع وسعت ۱۸ امین کشور پهناور درجهان می باشد و بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۲ دارای جمعیتی حدود ۷۷٬۱۸۹٬۶۶۹ نفر می باشد.

کشور ایران از شمال با کشورهای جمهوری آذربایجان ، ارمنستان و ترکمنستان ، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه‌ است و همچنین از شمال به دریای خزر (دریای کاسپین) و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود ، که دو منطقه ی نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند.

پایتخت ایران که بزرگ ترین شهر و مرکز فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و اداری ایران نیز می باشد ، شهر تهران است. ایران یک قدرت متوسط و منطقه‌ای‏ مهم در خاورمیانه است که بواسطه ذخایر بزرگ سوخت فسیلی‌اش که شامل بزرگترین میدان گاز طبیعی در جهان و چهارمین ذخایر نفتی ‏بزرگ کشف و تأیید شده می‌شود ، نفوذ و نقش قابل توجهی در امنیت بین‌المللی انرژی ‏داشته و صنعت نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی در ایران پیشتاز است.

همچنین ایران میراث فرهنگی غنی دارد که بخشی از آن به عنوان ۱۹ میراث جهانی در یونسکو ثبت شده ، که به عنوان چهارمین رتبه در آسیا و ۱۲ امین رتبه در جهان هست. ایران به واسطه ی قرار گرفتن در منطقه ی میانی اوراسیا موقعیتی راهبردی و استراتژیک دارد.

نوع حکومت و دین و مذهب ایرانیان

ایران از اعضای مؤسس سازمان ملل متحد ، سازمان اکو ، جنبش عدم تعهد ، سازمان کنفرانس اسلامی و اوپک می باشد. سیستم سیاسی کنونی ایران بر اساس قانون اساسی ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) بنا شده ، که ترکیبی از یک دموکراسی نیابتی (دموکراسی پارلمانی یا مجلسی) با یک حاکمیت دینیست که توسط فقهای اسلامی تحت یک مفهوم رهبری برتر (رهبر ایران) حکمرانی می‌شود. پیش از سال ۱۳۵۷ نظام ایران سکولار بود و با انقلاب ۱۳۵۷ اسلام ، دین رسمی و مذهب آن تشیع گشت. حکومت مشروطه سلطنتی خاندان پهلوی در ایران با انقلاب ۱۳۵۷ سرنگون شده و نظام جمهوری اسلامی جایگزین شد.

این نظام حکومتی در قانون اساسی مصوب ۱۳۵۸ (و بازنگری ۱۳۶۸) تشریح شده‌است. مقام رهبری در ایران بالاترین جایگاه رسمی ست که از سال ۱۳۶۸ تاکنون در اختیار آیت الله علی خامنه‌ای قرار دارد.

ایران از نظر فرهنگ و تقسیمات کشوری

ایران کشوری با چندگانگی فرهنگیست که از گروه‌های زبانی و نژادی بسیاری تشکیل شده است که به طور رسمی اکثریت شیعه هستند. بسیاری از ایرانیان به زبان‌های فارسی ، آذری ، کردی ، لری ، بلوچی ، گیلکی و عربی عراقی صحبت می‌کنند اما زبان رسمی در ایران در عصر حاضر زبان فارسی است. ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت، پیشینه‌ای کهن دارد و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به‌ شمار می‌رود.

در حال حاضر و مطابق با آخرین تقسیمات کشوری ، کشور ایران دارای 31 استان می باشد ، که هرکدام دارای زیبایی های تاریخی ، طبیعی و گردشگری بینظیر خود می باشند.

برچسب های صفحه ی استان های ایران

گردشگری در ایران استان های ایران نام استان های ایران نام استان ها ایران نام استان ایران گردشگری در استان های ایران جاذبه های دیدنی استان های ایرام جاذبه های گردشگری استان ها عکس های گردشگری در ایران عکس های جاذبه های ایران عکس جاذبه ی گردشگری جاذبه های استانی گردشگری استانی