Czy lubisz mieć przyjaciół z zagranicy?
Dołącz do CityMity i zacznij rozmawiać z ludźmi z całego świata
zachpett profile photo mbai22 profile photo beesknees profile photo naidy profile photo maddie_lee profile photo carmen profile photo diana43 profile photo desserieecute profile photo aimeenolan profile photo soulmate profile photo blue_butterfly21 profile photo hadirasolifar profile photo nikki2hh profile photo jeongyunseong profile photo jemii profile photo
chinasre

Jakie Są Interesujące Fakty Na Temat Francji?

chinasre From China


1. Francuski był językiem urzędowym Anglii przez około 300 lat.

Trudno sobie wyobrazić, aby francuski był językiem urzędowym Anglii w latach 1066–1362. Jednak po tym, jak Wilhelm Zdobywca poprowadził podbój Normanów i późniejszą okupację Anglii w 1066 r., wprowadził język angielski -Normański francuski dla narodu. Mówili tak członkowie rodziny królewskiej, arystokraci i wpływowi urzędnicy, z których niektórzy nie mówili po angielsku! Jednak w 1362 r. parlament przyjął ustawę o pismach procesowych w języku angielskim, czyniącą angielski językiem urzędowym. Stało się tak, ponieważ język normański był używany w pismach procesowych, ale był w dużej mierze nieznany zwykłym mieszkańcom Anglii, którzy nie mieli wiedzy o tym, co mówiono w sądzie.


2. Francja jest największym krajem w UE i czasami nazywana jest sześciokątem.

Francja jest największym krajem w Unii Europejskiej, którego łączna powierzchnia wynosi 551 695 kilometrów kwadratowych. Jest to jednak dopiero trzeci co do wielkości kraj w Europie, po Ukrainie i europejskiej części Rosji. Około jedna trzecia (31%) Francji to lasy i jest to czwarty najbardziej zalesiony kraj w UE, po Szwecji, Finlandii i Hiszpanii. Kraj ten jest czasami nazywany „l'hexagonem” ze względu na jego sześcioboczny kształt.

3. Francja jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie.

Być może nadszedł czas, aby odświeżyć swoją znajomość języka francuskiego, ponieważ według najnowszych danych dotyczących turystyki Francja jest miejscem, które warto odwiedzić. W 2018 roku kraj odwiedziło aż 89,3 miliona osób, co czyni go najczęściej odwiedzanym kierunkiem na świecie. Stolica kraju, Paryż, jest także trzecim najczęściej odwiedzanym miastem na świecie, po Bangkoku i Londynie. Czas się pakować!





4. „Liberté, égalitié, fraternité”, czyli „wolność, równość, braterstwo” to motto narodowe.

Słynne motto pojawiło się po raz pierwszy w okresie rewolucji (1789–1799) i zostało zapisane w konstytucjach z 1946 i 1958 r. Obecnie nadal będziesz go widzieć na monetach, znaczkach pocztowych i logo rządów; często u boku „Marianny”, która symbolizuje triumf Republiki. System prawny we Francji nadal w dużej mierze opiera się na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym Napoleona Bonaparte po rewolucji, w XIX wieku.


5. Armia francuska jako pierwsza użyła kamuflażu w 1915 r. (I wojna światowa).

Oto ciekawy fakt na temat Francji. Słowo „kamuflaż” w rzeczywistości pochodzi od francuskiego czasownika oznaczającego „nadrobić zaległości na scenie”. Dzieje się tak dlatego, że w 1915 roku armia francuska jako pierwsza stworzyła specjalną jednostkę do maskowania. Broń i pojazdy malowali artyści zwani kamuflażami. W następnym roku armia brytyjska poszła w jej ślady i utworzyła własną sekcję kamuflażu pod dowództwem podpułkownika Francisa Wyatta. Był znany jako Special Works Park RE (Królewscy Inżynierowie).
Kamuflaż armii francuskiej



6. We Francji możesz poślubić zmarłą osobę!

Dość szokującym faktem dotyczącym Francji jest to, że zgodnie z francuskim prawem w wyjątkowych przypadkach można zawrzeć związek małżeński pośmiertnie. Dzieje się tak pod warunkiem, że możesz udowodnić, że zmarły miał zamiar poślubić Cię za życia. Musisz także uzyskać zgodę prezydenta Francji. Ostatni zatwierdzony przypadek miał miejsce w 2017 r., kiedy partner homoseksualnego policjanta zastrzelonego na Polach Elizejskich w Paryżu przez dżihadystę otrzymał pozwolenie na pośmiertne poślubienie swojego partnera.


7. Francuzi wynaleźli puszki, suszarkę do włosów i balon na ogrzane powietrze.

Okazuje się, że to Francuzi są wdzięczni za wiele przydatnych wynalazków, które dziś znamy i kochamy. Na przykład francuski wynalazca Nicolas Appert wpadł na pomysł wykorzystania zapieczętowanych szklanych słoików umieszczanych we wrzącej wodzie do konserwowania żywności w 1809 roku. Później Pierre Durand wynalazł puszkę blaszaną. Braille został również opracowany przez Louisa Braille'a, który był niewidomy w dzieciństwie. Tymczasem lekarz René Laennec wynalazł stetoskop w szpitalu w Paryżu w 1816 r., a Alexandre-Ferdinand Godefroy opatentował pierwszą na świecie suszarkę do włosów w 1888 r. Pionierami majestatycznego balonu na ogrzane powietrze byli także bracia Montgolfier, Joseph i Etienne, którzy odsłonili pierwszy na świecie publiczny balon pokaz balonu na uwięzi w 1783 r. Bracia Montgolfier na węgierskim znaczku pocztowym


8. Ludwik XIX był królem Francji zaledwie przez 20 minut, czyli najkrótsze panowanie w historii.

Tak, czytacie po prawej stronie. Król francuski cieszył się królewską sławą zaledwie 20 minut po abdykacji swojego ojca Karola X, co umożliwiło mu wstąpienie na tron francuski w lipcu 1830 r. Po tym krótkim okresie Ludwik-Antoine również abdykował na rzecz swojego siostrzeńca, księcia Bordeaux. To czyni go najdłużej panującym monarchą w historii. Dzieli ten zdumiewający rekord z księciem koronnym Luísem Filipe, który formalnie został królem Portugalii po zamachu na jego ojca. Ale on również zmarł z powodu ran 20 minut później. Król Francji Ludwik XIX



9. Francja była pierwszym krajem na świecie, który zakazał supermarketom wyrzucania żywności

. Oto francuski fakt, z którego można być dumnym. W lutym 2016 r. Francja jako pierwszy kraj na świecie zakazał supermarketom wyrzucania lub niszczenia niesprzedanej żywności. Sklepy muszą teraz przekazywać nadwyżki artykułów spożywczych bankom żywności i organizacjom charytatywnym. Supermarkety o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych, które zostaną przyłapane na wyrzucaniu do kosza dobrej jakości żywności, której data ważności zbliża się do terminu przydatności do spożycia, zagrożone są wysokimi karami finansowymi do 75 000 euro lub dwoma latami pozbawienia wolności. Ponadto wszystkim francuskim supermarketom zakazano również niszczenia żywności, aby uniemożliwić „nurkom śmietnikowym” szukanie pożywienia w pojemnikach na śmieci. Ładne, Francja!



10. Pierwszy publiczny pokaz filmu odbył się we francuskiej wytwórni Lumière w 1895 r.

Bracia Lumière, Auguste Marie Louis Nicolas i Louis Jean, słynęli z systemu filmowego Cinématographe i filmów krótkometrażowych, które nakręcili w latach 1895–1905. Słynny duet 28 grudnia 1895 roku w Grand Café w Paryżu odbył się pierwszy na świecie publiczny pokaz filmu. ¬Ich reżyserskim debiutem był La sortie des ouvriers de l'usine Lumière (Robotnicy opuszczający fabrykę Lumière). Pięciosekundowy, czarno-biały film po prostu pokazał pracowników opuszczających fabrykę Lumière i wprawił widzów w całkowite osłupienie. W 1895 roku Louis Lumière rzekomo powiedział, że kino to „wynalazek bez przyszłości”. Och, jak mało wiedział…
Pomnik Augusta i Louisa Lumière


11. Najstarszą osobą, jaka kiedykolwiek żyła, była Francuzka o imieniu Jeanne Louise Calment.

Najwyższy, w pełni potwierdzony wiek, jaki kiedykolwiek dożył jakikolwiek człowiek, to 122 lata i 164 dni. Jeanne Louise Calment urodziła się 21 lutego 1875 r. we Francji, a zmarła 4 sierpnia 1997 r. Przeżyła otwarcie Wieży Eiffla w 1889 r., dwie wojny światowe, wynalezienie telewizji, nowoczesnego samochodu i samolotów. Co ciekawe, średnia długość życia kobiet we Francji w 2018 r. wyniosła 85,3 lat i 79,4 lat dla mężczyzn. Francja zajmuje również 14. miejsce na świecie pod względem średniej długości życia, a mężczyźni i kobiety żyją średnio do 83 lat. Mmm, coś musi być w wodzie!



12. Francja zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci w 2013 r.

Kiedy 18 maja 2013 r. prezydent Françoise Holland podpisała ustawę, Francja stała się dziewiątym krajem w Europie i 14. na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci. Choć ówczesne sondaże wskazywały, że popiera ją około 50% Francuzów, nie wszyscy byli z tego powodu zadowoleni. W rzeczywistości tysiące ludzi broniących tak zwanych „wartości rodzinnych” wyszło na ulice w proteście. Tłum na Paradzie Równości w Paryżu w 2013 r. Tłumy na Paradzie Równości w Paryżu w 2013 r., zaledwie kilka tygodni po zalegalizowaniu przez Francję małżeństw osób tej samej płci 13.


Francja więcej laureatów literackiej Nagrody Nobla niż jakikolwiek inny kraj

Mając 15 Francuzów zdobywających tę prestiżową nagrodę od 1901 roku, można śmiało powiedzieć, że Francja wydała na świat kilku najbardziej wpływowych pisarzy i myślicieli. Pierwszym w historii laureatem tej nagrody został w tym roku francuski poeta i eseista Sully Prudhomme. Do najsłynniejszych francuskich poetów, powieściopisarzy i pisarzy należą René Descartes, Voltaire, Charles Baudelaire, Blaise Pascal, Gustave Flaubert i Victor Hugo.



14. We Francji odbył się pierwszy na świecie sztuczny przeszczep serca i przeszczep twarzy.

Przeszczep serca miał miejsce w grudniu 2013 r. w szpitalu Georges Pompidou w Paryżu. Urządzenie bioprotetyczne imitujące skurcze prawdziwego serca jest zasilane zewnętrzną baterią litowo-jonową i waży około trzy razy więcej niż prawdziwy narząd. Francuscy chirurdzy również jako pierwsi przeprowadzili przeszczep twarzy w 2005 roku.

15. Francja wyprodukowała najdroższą butelkę wina na świecie

Oczywiście Francja słynie nie tylko ze swojej kuchni, kraj ten produkuje także jedne z najlepszych win na świecie świat – nie mówiąc już o drogich. 73-letnia butelka francuskiego burgunda stała się najdroższą butelką wina, jaką kiedykolwiek sprzedano na aukcji, osiągając oszałamiającą kwotę 558 000 dolarów. Butelka Romanee-Conti z 1945 r. została sprzedana prywatnemu azjatyckiemu kolekcjonerowi w Sotheby's za ponad 17-krotność pierwotnej szacunkowej kwoty 32 000 dolarów. Auć! Właściciel francuskiego baru nalewający czerwone wino



16. Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie

Z imponującą liczbą 9,6 miliona odwiedzających w 2019 r., słynny Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. Położone w samym sercu Paryża wspaniałe muzeum jest domem dla około 38 000 dzieł sztuki i artefaktów pochodzących z czasów prehistorycznych. Należą do nich Mona Lisa, Wenus z Milo i słynna szklana piramida IM Pei w Luwrze, która znajduje się na dziedzińcu. Nic dziwnego, że Luwr jest jednym z najbardziej ruchliwych miejsc do odwiedzenia w Paryżu. Słynna szklana piramida Le Louvre


17. Francuska gastronomia została w 2010 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Francja słynie z wyśmienitej kuchni, która została dodana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości przez UNESCO w 2010 roku. Eksperci opisali znaczenie francuskiej gastronomii jako zwyczaju społecznego mającego na celu celebrowanie najważniejszych momentów w życiu jednostek i grup, a także podkreślanie wspólnoty ze względu na jej funkcję zbliżania przyjaciół i rodziny zbliżenie się do siebie i wzmocnienie więzi społecznych.




18. W Prima Aprilis może ci utknąć „ryba” na plecach

. Oto zaskakujący fakt na temat Francji. Jeśli zdarzy Ci się być w kraju 1 kwietnia, nie zdziw się, jeśli dzieci będą próbowały przyczepić Ci do pleców papierową rybkę i nazwać Cię „Poisson d'Avril” (ryba kwietniowa). Tradycja ta ma swój początek w XVI wieku, kiedy król Francji Karol XIV zmienił kalendarz, a ci, którzy nadal obchodzili koniec Nowego Roku pod koniec marca, byli wyśmiewani jako głupcy. Więc uważaj na swoje plecy!



19. Odwrócenie bagietki do góry nogami jest we Francji uważane za pechowe

Och, Francuzi to podejrzana banda! Według folkloru postawienie na stole bagietki lub bochenka chleba do góry nogami naraża otaczających Cię ludzi na nieszczęście lub, co gorsza, śmierć. Ten dziwaczny przesąd rzekomo wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy kaci mogli zabierać rzeczy ze sklepów bez płacenia za nie. Dlatego piekarze zostawiali dla nich przewrócony bochenek chleba. A jeśli dotknąłeś chleba lub sam położyłeś bochenek do góry nogami, przed zjedzeniem musiałeś zaznaczyć go krzyżem, aby zapobiec nieszczęściu. Tak!


20. Francuzi zjadają około 30 000 ton ślimaków rocznie

Oto oślizgły fakt na temat Francji. Według Reutersa Francuzi zjadają rocznie około 30 000 ton ślimaków. Jednak około dwie trzecie wszystkich ślimaków spożywanych we Francji pochodzi z Europy Wschodniej i Bałkanów. Jeśli więc jadłeś ślimaki we Francji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przebyły długą drogę, aby dostać się na Twój talerz. Klasyczny francuski przysmak (podawany z czosnkiem, pietruszką i masłem) pozostaje popularnym składnikiem kuchni francuskiej.Escargot


21. Żywe ślimaki muszą mieć bilet na przejazd koleją dużych prędkości.

Nie, nie wymyślamy tego – obiecujemy! Zgodnie z francuskim prawem przewożenie żywych ślimaków pociągiem dużych prędkości we Francji bez posiadania przez nie własnych biletów jest niezgodne z prawem. W rzeczywistości każde udomowione zwierzę o wadze poniżej 5 kg musi być pasażerem płacącym. W 2008 roku Francuz został ukarany grzywną, gdy konduktor przyłapał go na przewożeniu zwierząt na pokładzie TGV. Na szczęście francuskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe SNCF zrezygnowało z nałożenia kary.


22. Rogalik został wynaleziony w Austrii w XIII wieku.

Zgadza się, wierzcie lub nie, ale ukochane ciasto francuskie, które wszyscy znamy i kochamy, jest w rzeczywistości adaptacją kipferla; wiedeńska specjalność, której początki sięgają XIII wieku. Jak głosi legenda, austriacki oficer artylerii August Zang założył w 1839 roku wiedeńską piekarnię w Paryżu. Zaczął podawać kipferl, który szybko stał się popularny wśród miejscowych. Do tego stopnia, że francuscy naśladowcy zaczęli tworzyć własną francuską wersję, którą nazwali rogalikiem ze względu na jego półksiężycowy kształt. A reszta, jak mówią, jest historią. W końcu naśladownictwo jest najszczerszą formą pochlebstwa. Świeże rogaliki



23. Francja produkuje rocznie około 1,7 miliona ton sera w około 1600 odmianach

Powiedzieć, że Francuzi uwielbiają jeść ser, to ogromne niedopowiedzenie. Tylko w 2018 roku w tym kraju przeżuwającym nabiał wyprodukowano około 1,7 miliona ton sera z mleka krowiego. Do spróbowania jest także około 1600 różnych rodzajów francuskiego sera, które podzielono na osiem kategorii. Na szczęście Francuzi nie zatrzymują wszystkiego dla siebie. W 2018 r. kraj wyeksportował ponad 679 000 ton sera, a w 2017 r. na francuskim rynku detalicznym sprzedano prawie 895 000 ton. Merci beaucoup!
Szeroki wybór serów w sklepie w Paryżu


24. Francuskie prawo zabrania parom całowania się na peronach

Jeśli mowa o pozornie szalonych przepisach i dekretach, to jest to całkowicie dziwaczne. We Francji całowanie się, gdy pociąg znajduje się na peronie, jest nielegalne. To stare prawo wprowadzono w 1910 roku na prośbę szefów kolei, którzy chcieli uniemożliwić zakochanym Francuzom opóźnianie odjazdu pociągów. Wszystkie całowania na peronie muszą się teraz odbyć przed przyjazdem pociągu. Nadchodzi ten dramatyczny pocałunek z hollywoodzkiego filmu!



25. Co najmniej 35% całej muzyki odtwarzanej w prywatnych stacjach radiowych musi pochodzić z muzyki francuskiej.

Jeśli nie jesteś fanem muzyki francuskiej, możesz pozostać przy własnej liście odtwarzania, zamiast słuchać lokalnej stacji radiowej. W końcu ponad jedna trzecia piosenek, które usłyszysz, będzie francuska. Rząd francuski początkowo wprowadził stawkę 40% w 1994 r., aby chronić Francję przed, zdaniem rządu, anglosaską inwazją kulturową. Jednak po 24-godzinnym buntowniczym bojkocie francuskich stacji radiowych francuscy parlamentarzyści głosowali za zmniejszeniem kwoty do 35% w 2016 r. Stacje radiowe specjalizujące się w muzyce zagranicznej również mają 15% kwoty.


26. Paryż Gare du Nord to najbardziej ruchliwa stacja kolejowa w Europie

Skoro już o pociągach mowa… Gare du Nord w Paryżu to najbardziej ruchliwa stacja kolejowa w Europie i na świecie (poza Japonią). Rocznie przewija się przez nią ponad 214 milionów pasażerów. Pierwotna stacja została zbudowana w 1846 r., ale okazała się za mała do funkcjonowania, dlatego została zburzona i odbudowana w 1889 r. Dalszą rozbudowę przeprowadzono w latach 30. i 60. XX wieku. Stacja ma również przejść dalsze prace związane z rozbudową, aby przygotować się do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Ma to zwiększyć jego przepustowość dla dodatkowych 200 000 pasażerów dziennie. Lepiej unikaj godzin szczytu!
Paryż Gare du Nord


27. Francuska sieć kolejowa jest drugą co do wielkości w Europie, dziewiątą co do wielkości na świecie.

Francuska sieć kolejowa o łącznej długości 29 000 km jest drugą co do wielkości w Europie i dziewiątą co do wielkości na świecie. Francja była jednym z pierwszych krajów na świecie, który zastosował technologię dużych prędkości. Państwowe Société Nationale des Chemins de fer Français (SNCF) wprowadziło szybką kolej TGV w 1981 r. Francuskie szybkie dalekobieżne usługi pasażerskie są znane jako Train à Grande Vitesse (TGV), a standardowe dalekobieżne przewozy pasażerskie usługi nazywane są Intercités. Obecna sieć kolei dużych prędkości w kraju ma długość ponad 1550 km. Projekt kolei dużych prędkości Tours-Bordeaux dodaje do sieci kolejne 302 km.


28. Największy na świecie wyścig kolarski, Tour de France, ma ponad 100 lat.

1 lipca 1903 r. z paryskich przedmieść Montgeron 60 rowerzystów wyruszyło na pierwszy w historii Tour de France. Ponad 100 lat później impreza ta urosła do rangi największego wyścigu kolarskiego na świecie, w którym bierze udział około 198 rowerzystów, którzy pokonują trasę o długości około 3200 km. głównie po Francji, w kilku etapach trwających 23 dni. Tour de France 2013 był setną edycją Tour de France i około 15 milionów widzów ustawiło się w kolejce, aby obejrzeć 21-etapową trasę z okazji obchodów stulecia.Tour de France pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu 29. Tradycja


noszenia biała suknia powstała we Francji w 1499 roku

Większość narzeczonych marzy o przejściu do ołtarza w pięknej białej sukni ślubnej. Ale aż do XIX wieku rzadko kupowały specjalną suknię ślubną i zamiast tego decydowały się na najlepszy strój. Ta popularna tradycja tak naprawdę narodziła się we Francji wraz ze ślubem Anny Bretanii i Ludwika XII, króla Francji, w 1499 r. Na wesele założyła białą suknię, co zapoczątkowało popularny zachodni zwyczaj. Jednak dopiero w 1840 roku, kiedy królowa Wiktoria poślubiła księcia Alberta, popularność białej sukni naprawdę wzrosła, a tradycja została ugruntowana.


30. Najwyższą górą w Europie jest Mont Blanc we francuskich Alpach.

Mont Blanc, znajdujący się na wysokości 4807 m, jest oficjalnie drugą co do wysokości górą w Europie. Wspinaczka na szczyt zajmuje od 10 do 12 godzin. Jeśli jednak nie masz na to ochoty, możesz wybrać się na 20-minutową przejażdżkę najwyższą kolejką linową w Europie na pobliską Aiguille du Midi, aby podziwiać wspaniały widok ze szczytu. Odkryj inne niesamowite miejsca do odwiedzenia we Francji.
Mont Blanc we Francji


Od: https://www.expatica.com/fr/moving/about/france-facts-109142/


#france #french

like0
dislike0
Views20