carolina76cajunboyy77edwardagjack8450133133133cynthia99dhilliptwilight_chantiejuventino72santosmanchestersenam34linhenchwezicisemhimzlovelydianachristiesmith3568billstechrolandaigboogunkigongo_nearno_nabatanximykissv_hyun
علت عدم ساخت فرش خاکی جدید در جزیره هرمز
Views1987
Comments0
Like

About this photo

فرش خاکی جزیره ی هرمز
به منظور حفاظت از محیط زیست خاک های با ارزش جزیره هرمز، پس از شش سال متوالی از گذشتن ساخت فرش هرمز، امسال این فرش پهن نشد.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: فرش خاکی در جزیره هرمز تا سال گذشته، شش سال متوالی بود که پهن می شد اما امسال به دلیل حفاظت از محیط زیست خاک های با ارزش جزیره هرمز، این فرش خاکی پهن نشد.
پروین فرشچی افزود: فرش خاکی هرمز یک پدیده بسیار زیبا بود که از جذابیت زیادی برای گردشگران ورودی به جزیره هرمز برخوردار بود.
فرشچی اذعان داشت: می توان گفت پهن کردن این فرش خاکی به عنوان، تبلیغ مناسب باعث شد تا مردم با جزیره هرمز آشنا شوند.
وی به برگزاری تورهای گردشگری مختلف طی چند سال برپایی فرش خاکی به جزیره هرمز اشاره کرد و گفت: در این مدت شاهد رونق بیش از پیش گردشگری در جزیره هرمز بودیم.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: اما هم اکنون شرایط حفاظت از خاک های هرمز به دلیل برداشت های بی رویه با تهدید روبه رو شده است.
وی بیان کرد: به نظر می رسد پهن کردن این فرش خاکی طی شش سال متوالی برای معرفی مهمترین جاذبه طبیعی جزیره هرمز که وجود کوه هایی با خاک های رنگی است، کافی بوده است.
به گفته وی، طی این سالها، عموم مردم با پهن کردن فرش خاکی توانستند جزیره هرمز را به عنوان یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس بشناسند.
فرشچی اظهار کرد: در ساخت فرش خاکی از 18 نوع خاک رنگی با رنگ‌های متفاوت که از نقاط بکر جزیره هرمز برداشت شده است، استفاده می شود.
این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست اذعان داشت: می توان با انجام برنامه ریزیهای مناسب، شرایطی فراهم کرد که فرش خاکی هرمز هر 10 یا 15 سال یکبار برای شناساندن به افرادی که با خاک های با ارزش جزیره هرمز آشنایی ندارند، برپا شود.
فرشچی اذعان داشت: حفاظت از محیط زیست جزیره هرمز به ویژه خاکهای رنگی آن از اهمیت بسیار زیادی برای سازمان حفاظت محیط زیست برخوردار است.
وی بیان کرد: ارزش گذاری اقتصادی خاک های رنگی جزیره هرمز از سال گذشته به طور جدی توسط سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شده است.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان ساخت: گفته می شود طی سالهای اخیر، مقدار زیادی از خاک های این جزیره به کشورهای حاشیه خلیج فارس فروخته شده است.
وی تاکید کرد: در نظر داریم با پیگیریهای مستمر نسبت به ممنوعیت برداشت خاک های با ارزش جزیره هرمز اقدام کنیم.
این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: معادن جزیره هرمز به هیچ عنوان از حق قانونی برای فروش خاک های هرمز برخوردار نیستند.
لازم به ذکر است، جنس اصلی خاک جزیره هرمز واقع در هشت کیلومتری بندرعباس، رس است که به دلیل ترک