rossirayshaza600027waseem333jacksonaltovesegmailcomifinator05suziestellchrista5josie2113martindanser5gmailcomleo23carina55sandra111tanwilliamsprosperaduheneaddocorycobbjohnsondavidpetersonashleymooresingle2mingleonline55adam222joannarisatsukica1vin
غذاهای ایرانی
غذاهای ایرانی In Iran
آموزش تهیه سمنو
Views435
Comments0
Like

About this photo

آموزش تهیه سمنو

مواد لازم:
گندم 1 کیلو . آرد 4 کیلو


طرز تهیه: برای تهیه سمنو باید گندم را سبز کنید به این صورت که ابتدا گندم را تمیز کرده و بشوئید. آن را با آب سرد خیس کنید و به اندازه ای آب بریزید تا سه بند انگشت روی گندم ها را بپوشاند. دو روز صبر کنید اما در این دو روز چند بار آب گندم را عوض کنید.

پس از دو روز هنگامی که گندم ها جوانه زدند،آنها را در صافی بریزید تا آب آن جدا شود. گندم ها را لای پارچه نازک مرطوب قرار دهید و در جای گرم بگذارید. تا زمانی که ریشه های گندم ظاهر شوند روزی دوبار صبح و شب با دست کمی آب روی پارچه بپاشید.

حال که ریشه ها درآمدند، گندم ها را در یک دیس پهن کنید و پارچه مرطوبی روی آن بکشید تا گندم ساقه پیدا کند. دقت کنید تا ساقه نباید بیش از حد بلند و سبز شود وگرنه سمنو تلخ می شود.

وقتی ساقه کمی بلند شد، آن را چرخ کنید و با مقداری آب مخلوط کرده و از صافی رد کنیدتفاله باقی مانده را با دست فشار دهید تا عصاره گندم گرفته شود. آرد گندم را در قابلمه ای بریزید و شیره را که تهیه کرده اید را به تدریج به قابلمه اضافه کنید. مرتبا سمنو را هم بزنید تاصاف و رقیق و سپس غلیظ و قهوه ای شود. هنگامیکه رنگ سمنو مانند حلوا شد می توانید آن را از روی شعله بردارید و با خلال بادام و پسته تزئین کنید.

منبع:
http://irancook.ir/01/27/17446

#سمنو #حلوا #شیرینی-نوروز #نوروز