faroukhpg2004hamzaouveruskachris07okotikylenpolycarpsoulmatephilomenacharleneskydecentdancan1321edgarhoffpiusexodusceasardeniz1tambabmadgemadgedan31366kainjafrancisolivia4uhonorenuna
نحوه ی تهیه ماهی ماکرل اسپایسی با سالاد تربچه و پرتقال
Views674
Comments0
Like

About this photo

نحوه ی تهیه ماهی ماکرل اسپایسی با سالاد تربچه و پرتقال

مواد لازم:
ماهی ماکرل تازه 3 عدد بزرگ یا 6 عدد کوچک . سس هاریسا 1 قاشق سوپخوری
روغن زیتون خالص 2 قاشق سوپخوری به اضافه ی مقداری برای چرب سازی
پرتقال بزرگ 3 عدد یا کوچک 6 عدد . تربچه 300 گرم . پیاز سرخ 1 عدد
سرکه قرمز 2 قاشق سوپخوری . جعفری تازه 1 دسته . نمک و فلفل سیاه


ماهی های چرب مانند ماکرل و ساردین با ادویه های تند بسیار لذیذتر می شوند. سعی کنید تا آنها را با سس کاری یا هاریسا امتحان کنید که با گوشت چرب آن ماهی ها بسیار جور در می آیند. ماهی به خوبی در گریل می پزد اما برای پخت بهتر تکنیک هایی نیز وجود دارد. به نکته های مربوط به پخت ماهی در ابتدای کتاب نگاهی بیندازید.

طرز تهیه: ماهی ها را زیر شیر آب سرد بشویید تا اگر خونی باقی مانده پاک شود و سپس آنها را حوله کاغذی خشک کنید. سه تا 4 بار در هر دو طرف روی گوشت ماهی با چاقو شکاف عمیقی بزنید و اگر ماهی بزرگ است 5 شکاف ایجاد کنید.

سس هاریسا به علاوه ی 1 قاشق سوپخوری روغن و مقدار کافی نمک و فلفل را مخلوط کرده و آن را به تمامی سطوح ماهی بمالید. آن را به مدت چند دقیقه ( یا تا 3 ساعت) در یخچال قرار دهید تا مارینه شود. در این زمان سالاد را تهیه کنید.

سر و ته پرتقال ها را بگیرید و با یک چاقوی اره ای پوست و بافت های سفید دور آن را ببرید. به خطوط روی پرتقال دقت کنید تا بخش زیادی از گوشت آن را نگیرید. سپس آن را به شکل حلقه های نازک برش بزنید.

تربچه و پیاز سرخ را به شکل نازک ورق کنید. آن را به همراه پرتقال، سرکه و بقیه روغن زیتون در بشقاب بریزید. آن را با نمک و فلفل مزه دار کنید.

قبل از شروع پخت، ابتدا بررسی کنید که ذغال ها گر گرفته باشد و یا دمای گریل به 200 درجه سانتیگراد رسیده باشد. از یک برس مقاوم به حرارت برای چرب کردن فقسه های گریل استفاده کنید و سپس هر دو طرفِ ماهی های کوچک را به مدت 3 دقیقه و بزرگتر ها را به مدت 5 تا 6 دقیقه بپزید تا ذغالی شده و کاملا بپزند. اگر گریل شما درپوش دارد می توانید آن را در اینجا استفاده کنید. با یک چاقو آزمایش کنید- گوشت روی ستون فقرات باید به آسانی جدا شود. برگ های جعفری را روی سالاد ریخته و با ماهی سرو کنید.

نکته: سس هاریسا سس تندی است که از فلفل قرمز خشک، سیر و ادویه هایی که اصالتا به تونس برمیگردد تهیه می شود. اما در بازارها و سوپرمارکت های خاصی نیز می توان آن را یافت. به جای آن می توانید از 1 قاشق سوپخوری روغن زیتون، یک حبه سیر له شده و به ترتیب از پودر زیره، گشنیز و قاشق سوپخوری سس فلفل قرمز هر کدام 2/1 قاشق چایخوری استفاده کنید.

منبع:
http://irancook.ir/02/16/17930

#ماهی #ماکرول-اسپایسی #سالاد #تربچه #پرتقال