Mektup arkadaşı

Mektup arkadaşları, posta servisi aracılığıyla birbirlerine düzenli olarak mektup yazıp yollayan insanlardır.

Mektup arkadaşlığı genellikle farklı ülkelerin vatandaşları arasında yapılır, bu sayede insan yabancı dilde yazmayı ve okumayı geliştirir, diğer ülkelerin hayat tarzlarına dair yeni şeyler öğrenir. Bunun yanında insan yeni bir arkadaş edinir, bazı mektup arkadaşlıkları kısa sürse de bazıları da uzun yıllar boyunca devam eder. Bir süre sonra yüz yüze görüşenler de vardır.

Mektup arkadaşları genelde birbirlerini ortak bir ilgi alanından seçerler. Sadece aynı yaşta olmak, sadece belirli bir ülkenin vatandaşı olmak da mektup arkadaşı seçmek için aranan tek kaide olabilir. İnsanlar genellikle en başta mektuplarını ortak bir dil sayılan İngilizce yazar.Ancak, kişilerin öğrenmek istedikleri dillere göre değişebilir.Dilerlerse öğrenmek ya da öğretmek istediği dili yazabilirler.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte posta servisi yerini elektronik posta servisine bırakmıştır. Bu yöntemle para harcanmamakta, hızlı ve daha güvenli haberleşilmektedir. İnsanlar birbirlerini internet sitelerinden, dergilerdeki mail adreslerinden veya ortak ilgi gruplarından bulabilir.

Türkiye`de de mektup arkadaşlığı özellikle Anadolu Liselerinin hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere tavsiye edilmekte ve okulların önderliğinde çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir.

Son yıllarda, hapishanedeki mahkumların da internet üzerinden mektup arkadaşı edinmelerine olanak sağlanmıştır. Dünya üzerinden binlerce kadın ve erkek mahkûm kar amacı gütmeyen siteler aracılığıyla mektup arkadaşı olabilmektedir.

 

 

Mektup arkadaşı - penpal - penpals - interpals - citymity - citymity.com

Brevvän

En brevvän är en person som man håller kontinuerlig brevkontakt med. Att kontinuerligt ta emot och svara på brev från en brevvän kallas brevväxling.

Innan telefonen uppfanns var brevväxling ett vanligt sätt att hålla kontakten med nära och kära som befann sig långt bort. Under 1900-talet blev det allt mer enhobby, inte minst bland barn och ungdomar, men har i samband med internets intåg minskat i omfattning.

Många tidskrifter som vänder sig till läs- och skrivkunniga barn och ungdomar innehåller annonser från personer som önskar brevvänner. Vanligen söker man en brevvän i sin egen eller närliggande ålder. Andra viktiga faktorer är hobbyer, intressen, musiksmak och eventuella husdjur. Att söka en brevvän av sitt eget kön är vanligast hos yngre barn, äldre barn och ungdomar söker ofta brevvänner av motsatt kön.

Det finns också internationella organisationer som förmedlar brevvänner i olika delar av världen, och som underlättar brevväxling med fattiga eller isolerade människor som inte har tillgång till telefon eller internet. Att skriva till en brevvän på ett främmande språk anses vara nyttigt för språkkunskaperna.

Mejlvänner

I samband med internets intåg så började det även bli vanligt med mejlvänner, det vill säga en digital motsvarighet till brevvänner, där man skickar e-post till varandra istället för vanliga brev. Brevväxling via e-post har vissa fördelar i jämförelse med det traditionella sättet att skicka brev via posten.

  • Snabbare leverans. Framför allt om man har brevvänner i andra delar av världen, eftersom vanliga brev kan ta flera dagar att leverera.
  • Billigt. Att skicka e-post kan vara gratis, vilket gör det möjligt att upprätthålla fler och tätare kontakter med andra.

Amigo por correspondência

Os amigos por correspondência são pessoas que correspondem-se regularmente através de cartas. O termo pode designar ainda este meio de comunicação despretensioso e que é contrário à tendência informatizada da troca de informações.

O pen pal (literalmente: amigo de caneta) é alguém com quem falamos pelo meio e portanto, podendo ser ou não uma pessoa com quem já nos encontrámos fisicamente em algum dia da sua vida. O filme "Marry and Max" se trata exatamente disso

Nos tempos atuais, o "pen pal" está caindo em desuso, devido ao crescimento, maior abrangência e rapidez dos comunicadores instantâneos e do e-mail, ambos via Internet.

 

#penpals #penpal #interpal #citymity #citymity.com #fastpenpal #findpenpal #penpalnow #penpalworld

Przyjaciel korespondencyjny

 
 
 
Z przyjacielem korespondencyjnym można wymieniać listy tradycyjne lub mejle

Przyjaciel korespondencyjny lub przyjaciel listowny – osoba, z którą regularnie wymienia się miłe listy lub maile (koresponduje) jakohobby. Często jest to osoba zamieszkała w innym kraju, której nigdy nie spotkało się osobiście i ze względu na dzielącą odległość jej spotkanie na żywo jest mało prawdopodobne.

Jednym z celów nawiązania i utrzymywania kontaktów z przyjacielem korespondencyjnym jest nauka obcego języka (pisanie, czytanie i gramatyka) poprzez listowne konwersacje na temat codziennego życia i zainteresowań, ale także poznanie kultury oraz obyczajów innego narodu.

W porównaniu do konwersacji na żywo zaletą pisania listów lub maili jest możliwość korzystania ze słownika, mniejszy stres i brak pośpiechu.

Ta forma kontaktów jest często jedyną formą kontaktów dla osób osadzonych, tzn. przebywających w więzieniach i odbywających długi wyrok lub oczekujących na wykonanie kary śmierci. Przyjaciel korespondencyjny poza murami więzienia pomaga w takich przypadkach poradzić sobie z osamotnieniem.

Specjalne strony internetowe pomagają w nawiązaniu pierwszych kontaktów korespondencyjnych i znalezieniu korespondencyjnego przyjaciela.

 

 

penpal - penpals - interpals - citymity - citymity.com

Subcategories

Questions about penpals and how to find pen pal friends