پن پال ( دوست مکاتبه ای ) کیست

دوست مکاتبه‌ای یا دوست نوشتاری که در زبان انگلیسی با نام  Pen pal  شناخته می شود به کسانی گفته می‌شود که از راه نامه نوشتن، چه به شیوه پستی و چه به روش های نوینی نظیر سایت های اینترنتی یا با کمک ایمیل ، با یکدیگر پیوند دارند

هدف از یافتن پن پال

دوستی از نوع پن پال بیشتر برای تمرین کردن خواندن و نوشتن برای بهبود یادگیری یک زبان بیگانه است، همچنین برای آشنایی با سبک‌های زندگی و فرهنگ‌های گوناگون در سراسر جهان، شناساندن فرهنگ و آیین خود به دیگر مردم جهان و ایجاد پیوند دوستی هم انجام می‌شود.

یکی از جذابیت های داشتن یک پن پال در این است که در آن دوست شما، شما را ندیده و نمی‌شناسد و شما می‌توانید ویژگی‌هایی از خود را برای او تعریف کنید که دارای آن‌ها نمی‌باشید!

دوستی از نوع پن پال بسته به افرادی که در آن هستند گاهی بسیار کوتاه مدت است ، گاهی منجر به یک پیوند جدی، دیدارهای رو در رو و یا حتی گاهی منجر به ازدواج می‌شود.

افراد بر اساس یک شاخص مورد نظر خود دوست مکاتبه‌ای خود را برمی گزینند برای نمونه زبان، سرگرمی، جنسیت، سن، ملیت، فرهنگ و… می‌تواند افراد را برای آغاز یک پیوند مکاتبه‌ای به سمت یکدیگر بکشاند.

بیشتر افراد (به جز افرادی که در جهان غرب زندگی می‌کنند) زبان مادری خود را برای نوشتن نامه در دوستی مکاتبه‌ای به کار نمی‌برند و بیشتر این نامه‌نگاری‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌شوند، چون انگلیسی زبان جهانی است البته در مواردی هم این نامه‌نگاری‌ها با زبان فرانسوی و یا آلمانی انجام می‌شوند.

در گذشته پیدا کردن یک دوست مکاتبه‌ای که پیش از او را ندیده باشید کم و بیش نشدنی بود، مگر اینکه نامه نوشته شده و به طور شانسی یک آدرس و کد پستی برای آن نوشته می‌شد.

امروزه شمار دوستان مکاتبه‌ای افزایش چشمگیری داشته و افراد فراوانی از سراسر جهان با پیوستن به وب سایت‌های دوست یابی پن پال کسانی را برگزیده و به برقراری پیوند دوستی از راه ایمیل می‌پردازند.

 رایگان بودن، سرعت و همیشه در دسترس بودن ایمیل سبب شده تا شکل سنتی دوستی مکاتبه‌ای کم و بیش از میان برود. و سایت های اینترنتی نظیر شبکه ی اجتماعی سیتی میتی که به این منظور طراحی شده اند جایگزین روش های قدیمی و سنتی شوند

داشتن یک دوست پن پال برای زندانیانی که با جهان بیرون هیچ پیوندی ندارند یک نعمت به شمار می‌آید. امروزه با راه پیدا کردن اینترنت در بیشتر زندان‌های جهان، شرایط مناسبی برای زندانیان فراهم شده تا دوست مکاتبه‌ای یا پن پال جدید پیدا کنند و با آن ها به گفتگو بپردازند.

 

Related Post

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*